KALĖDŲ EGLĖS ŪKAS

KALĖDŲ EGLĖS ŪKAS
Simo Šatkausko astrofotografija.
Kalėdų eglutės ūkas (NGC 2264) – tai žavingas žvaigždžių ir dujų telkinys, švytintis mums iš Vienaragio (Monoceros) žvaigždyno, tarsi kosminė šventinė puošmena, atspindinti 2500 šviesmečių praeitį.
Mokslininkai mano, kad šios jaunos žvaigždės, vos 1–5 milijonų metų amžiaus, susiformavo iš tankių dulkių ir dujų debesų, vis dar kuriančių naujas šviesos kibirkštis.
Vaizdas nuotraukoje įrėmintas tarp raudonų vandenilio švytėjimų ir mėlynų jaunų žvaigždžių, sudarančių trikampio formą, primenančią eglutę, su Kūgio ūku (Cone Nebula) jos viršūnėje.
Spėkite, kuri žvaigždė – S Monocerotis prie pagrindo ar HD 47887 prie Kūgio – yra arčiausiai mūsų?
Aplink ūką matosi painus Fox Fur (Lapių kailio) ūko raizginys, atspindintis žvaigždžių šviesą tarsi švelnus kosminis audinys.
Per Kalėdų eglutės ūką driekiasi tamsios dulkių juostos, formuojančios Kūgio siluetą ir suteikiančios jam paslaptingą gelmę.
Ir dar daug daug visko čia galima atrasti, neskubant stebint ir medituojant apie šį dangaus stebuklą, kuris švyti šventiniu grožiu.
Stebėjimas atliktas su 215x60 sekundžių kadrais, užfiksuotais per RASA11 teleskopą ir RTIMX571MC kamerą Garsios Tylos observatorijoje. Vaizdas išskleistas ir išgrynintas naudojant PixInsight programą.
Detalesnė informacija: https://www.astrobin.com/dygijo/